Grup Sburător. Trăitul și scrisul împreună în cenaclul lui E. Lovinescu

Coperta tudurachiISBN 978-973-125-669-6

Pret 38 lei + TVA

Ligia Tudurachi ( n. 1975) este cercetător dr. în cadrul Institutului de Lingvistică şi Istorie Literară „Sextil Puşcariu” (Cluj-Napoca). A absolvit Facultatea de Litere a Universităţii Babeş-Bolyai în 1997 şi Masteratul „Litterature et esthetique” al Universităţii din Geneva în 2002. A obţinut titlul de doctor în filologie în 2010, cu distincţia summa cum laude, cu o teză consacrată romanelor lui E. Lovinescu, şi a fost bursier postdoctoral în cadrul programelor POSDRU (2011-2013). Este autoarea volumului Cuvintele care ucid. Memorie literară în romanele lui E. Lovinescu (Cluj-Napoca, Limes, 2010). A publicat în „Echinox”, „Transylvanian Review”, „Studia Universitatis Babeş-Bolyai”, „Caietele Echinox”, „Philologica Jassyensia”, „ Dacoromania litteraria”, „Transilvania”, „La Licorne”, „COnTEXTES” .

,,Înţelegem, la capătul unui demers costisitor prin energia pe care o angajează în demantelarea unor pliuri care aproape s-au sudat, că avem în E. Lovinescu o figură cardinală, din interior, a literaturii interbelice, şi nu una din exterior, precum G. Călinescu, cel care a jucat un rol major în fixarea canonului literar. Lovinescu reprezintă această prezenţă discretă, spectrală, în toată literatura interbelică, el este chiar umbra pe care literatura română interbelică sau, în orice caz, cea mai mare parte a ei, o lasă şi, pentru prima dată, Ligia Tudurachi o repatriază corpului de care s-a desprins şi de care depinde în virtutea luminii pe care o aruncăm asupra ei.” Angelo Mitchievici

Cumpără Acum

Cumpără Ediția Print