Intelligence și decizie politică, Curs introductiv

coldea coperta siteISBN ISBN 978-973-125-691-7

Preț 17+TVA

„Rezultatul dezbaterilor pe marginea relaţiilor dintre intelligence şi decidenţii politici se doreşte a fi o comunicare şi o încredere reciprocă sporite între cele două tabere. Orice aprofundare a studiului pe această temă trebuie să genereze noi modalităţi de optimizare a relaţiei, astfel încât, reducându-se suspiciunile de implicare politică a serviciilor, acestea să beneficieze de o racordare reală la agenda decidenţilor şi să îşi poată îndeplini eficient misiunea fundamentală: susţinerea cu informaţie a deciziei.”

Gl. lt. (r) Florian Coldea a fost, în perioada 2005-2017, primul adjunct al directorului Serviciului Român de Informații, poziţie din care a participat la coordonarea strategică a procesului de transformare a Serviciului și a asigurat coordonarea tactică a componentei sale informativ-operative. Anterior numirii în această funcţie, a activat în domeniul prevenirii şi combaterii terorismului. A participat la activităţi şi operaţiuni complexe ale Serviciului, precum și derulate în cooperare cu partenerii SRI. Florian Coldea este doctor în ştiinţe militare, a publicat numeroase lucrări în domeniul evoluţiilor conceptuale din intelligence, iar în prezent desfăşoară activităţi didactice în calitate de conferențiar universitar la Academia Naţională de Informaţii “Mihai Viteazul” și de profesor asociat la Universitatea Babeș-Bolyai, Universitatea de Vest din Timișoara şi Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”.

Cumpără Acum

Cumpără Ediția Print